HERKES

BURAYA

BAKIYOR

ÜCRETSİZ

REKLAM

ALANI

Kobi Sosyal Gruplarında Paylaşım Yapabilir

Web Danışma

Diji Kobi

Renkli Kitap Dikenler

Neye İhtiyacınız Varsa

'Diji Kobi' Yanınızda

Mavi Jeans

En son güncellendiği tarih: Şub 16MAVİ JEANS

JEAN denince Türkiye’nin en önemli markası MAVİ’yi gelin yakından tanıyalım. Mavi Jeans’i üreten Erak Giyim’in arkasında bugün 76 yıllık bir deneyim var. Sait AKARLILAR, iş hayatına 14 yaşında terzi çırağı olarak başladı. 1954 yılında tekstille tanışıyor. Önce spor giyim dikimi ile mesleğe başlayan AKARLILAR, sonra mont, pantolon dikmeyi öğreniyor. 5 yıl sonra işverenliğe adım atarak 1960 yılında atölye kuruyor. 1971 yılında Güven Giyim ile üretim ve çalışma alanını genişletiyor.


80'ler öncesi ülkemizde ihracat çok cazip değildi. AKARLILAR'ın küresel deneyimine ve kendi marka sürecine katkı yapan ise, 1984 yılında kurduğu Erak şirketiyle Lee, Mustang, Wrangler gibi dünya markalarının üretimini Türkiye’de yapmaya başlamasıdır. AKARLILAR, “Yola çıkarken 100 yıllık jean şirketlerini örnek aldık, nesillere intikal eden şirket olmayı hedefledik” diyerek düşüncelerini paylaşıyor. Yedi yıl sonra 1991 yılında ise grubun ‘Amiral Gemisi’ Mavi Jeans’in kuruluşu gerçekleşiyor.

Sait AKARLILAR, Mavi vizyonunu ve kuruluşunu şöyle anlatıyor: “1980’li yıllarda ihracatta bir patlama oldu. Daha önce blue jean kumaşı üreten fabrikalar yoktu. Bu dışa açılma yıllarında bu fabrikalar oluştu. Bu fabrikalar olunca ve diğer yabancı markalar Türkiye’ye girince biz de bu işte bir gelecek gördük. Kumaş var, pamuk var dedik ve konfeksiyon üretimine girmeyi düşündük. Mavi Jeans de, bu fikrimizden sonra oluştu. Türkiye çok genç nüfusa sahip bir ülke. Biz de genç insanların spor giyim içerisinde jean pantolona ilgi duyacaklarını düşündük. Bazı araştırmalar yaptık. Spor giyim içerisinde jeanin yerinin iyi zamanlarda yüzde 80–85’lere ulaştığını, en düşük zamanlarda bile yüzde 60’lara düşmediğini gördük. Bu araştırmalardan sonra fabrikaya ve markaya yatırım yaptık”.


İzleyen yıllarda Mavi’nin gelişmeleri üzerine şu notlar düşülebilir:


 • 1993’te Mavi Jeans’in geniş kapsamlı ilk yurtiçi reklam kampanyası yapıldı. Akmerkez ve Galeria mağazaları ile perakendeciliğe başlandı.

 • 1994’te ilk ihracatı başladı.

 • 1995’te ABD ve Kanada pazarları için New York’ta Mavi America kuruldu.

 • 1996 yılı sonunda Çerkezköy’de “Türkiye’nin en büyük blue jean konfeksiyon fabrikası” olan dev tesis kuruldu. Gençlik dergisi Maviology yayına başladı.

 • 1997’de Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Doğu Avrupa’da yeni pazarlara girdi. Molly modeli, Amerika’da büyük başarı kazandı. Mavi Jeans, Las Vegas Moda Fuarı’nda sunuldu ve Nordstrom ve Bloomingdale’s zincir mağazalarında satılmaya başlandı. “Çok oluyoruz” kampanyası başladı. Ve yenilikçi Grevv modelleri trend oluşturmaya başladı.

 • 1998 yılı bir önceki kampanyanın “Çok ileri gittik” kampanyası ile devam etti. “İndigonun altın parmağı” kabul edilen Adriano Goldschmid ile tasarıma dokunuldu.

 • 1999’da New York’ta Soho’da Mavi Jeans mağazası açıldı.

 • 2000 yılında ise İngiltere pazarına girdi. Chelsea Clinton ve Cher Mavi giyerken görüntülendi. Cem Yılmaz marka yüzüyle yeni ilgi algısı oluşturuldu.

 • 2001 yılında 100 milyon dolar ciroyu geçerek bir hamle yaptı ve Amerika’da reklam kampanyası yapan ilk Türk tekstil markası oldu.

 • 2002 yılında Vancouver, New York, Berlin ve Frankfurt’ta mağaza açtı. Time Dergisi, Mavi’yi dosya yaptı.

 • 2003’de Avrupa’nın en önemli moda fuarı olan Bread & Butter’a kabul edilen ilk Türk markası oldu. Reklam kampanyasının mottosu da “Çok güzel oluyoruz” oldu.

 • 2004’de ise Cosmogirl Dergisi Amerika’nın en seksi jeansi olarak seçti. Aynı süreçte ise İstanbul tişörtleri ile satış rekorlarına imza attı.

 • 2005 yılında ise Lindy serisi piyasaya sunuldu.

 • 2006'da yani 15. yılında 100. Mağazasını açan Mavi, modacı Rıfat Özbek ile tasarım işbirliğine gitti.

 • 2007’de Ernst & Young’ın yarışmasında Yılın Girişimcisi seçildi. “Kafana göre” reklam kampanyası ile Kartuş CRM programını kurgulayarak 5 milyon kişiye ulaşıldı.

 • 2008 yılında Turkven ortaklığı ile kurumsallaşmada yeni bir adım attı. Bu ortaklık hala devam ediyor.

 • 2009 yılı “Burası İstanbul” reklam kampayası ile Türkiye’deki konumunu yeniden güçlendirdi.

 • 2010’da Kıvanç Tatlıtuğ ile “Çok mu çok oluyoruz” diyerek on yıl önceki sloganını hatırlattı ve yıllık 5 milyon jeans satış rakamını geçti.

 • 2011 yılında Kuruluşunun 20. Yılını Fotobiyografi kitabıyla kutladı. Denim Kitchen ile mağazalarının içini yeniden dizayn etti.

 • 2012’de Adriana Lima marka yüzü oldu ve 500 milyon lira ciroyu geçti.

 • 2013 yılında ise Hüseyin Çağlayan ile koleksiyon oluşturuldu. Daha ilginci Mavi bu yılda internet portalı mavi.com’u hizmete soktu ve Facebook’ta en etkili ilk on marka arasına girdi.

 • 2014’de ise 200’ncü mağazasını açtı ve yurtdışında da internet üzerinden satış sitelerini hizmete soktu.

 • 2015 yılında klasik “çok olma” mottosu “çok mu çok modayız” haline dönüştü. Yıllık jeans satışı 7 milyonu geçti.

 • Ve 2016 yılında 25. Yaşını “Feather” koleksiyonu ile kutlamaya başladı. Sadece bunlar değil… 7 şirket ile 50 ülkede 5 bin satış noktasında olmayı başardı. Müşteri deneyimi değişiyor ve buna bağlı olarak da 5 milyon kart sahibi Mavi tutkunu var, sosyal fanlarının sayısı ise 3 milyonu aşmış durumda.


Mavi Jeans, jeanin anavatanı kabul edilen ABD’de, başarısı Türkiye’den gördüğümüz kadar parlak değil. Aslında yurtdışında yapacakları iş çok ve son 15 yıl yeni deneyimler ile geçti. Her ülkede kendi stratejisini oluşturacak Mavi Şirketleri kuruldu.


Rusya da bu bağlamda değerlendirilmelidir. 2015 yılı Rusya için hamle yılı olacaktı ama kriz dolayısıyla şimdilik beklemeye alındı. Yani Avrupa’da, Rusya’da veya herhangi bir dünya ülkesinde birinci Türk markası Mavi değil. Zaten reklam kampanyalarına bakarsak, iç pazara hitap eden mottolar var. Bakalım küresel bir söylemle ne zaman çıkış yapacak?


Unutmayalım ki, satış rakamlarından bahsediyorum. Algısı her zaman satış rakamlarınızın üstünde olan bir marka oluşturulduğunun hakkını verelim. Peki, bundan sonra Mavi nereye koşacak? Bunun cevabını da Sait AKARLILAR’ın bir röportajdaki sözlerinde saklı.


“Aile şirketiyiz, ancak ailenin kontrolünde profesyonellerin liderliğinde yönetiliyor. Son karar ise, olumlu ya da olumsuz, ailenin en büyüğü olduğum için benim tarafımdan veriliyor. Örneğin, bizim her departmanımız işe alımda kendi görüşmelerini kendileri yapar, kendi ekiplerini kendileri kurarlar. Bu elemanı al burada çalıştır zihniyeti hiçbir yerde yoktur.”16 görüntüleme1 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

HERKES

BURAYA

BAKIYOR

ÜCRETSİZ

REKLAM

ALANI

ÖZEL KOŞULLAR

Çerez Bilgileri Ve Gizlilik Politikası

Kullanım Şartları

Üyelik Sözleşmesi

Diji Kobi

Kobilerin Dijital Dünyası

2020 - 2021 www.dijikobi.com Her Hakkı Saklıdır.