Kobi Sosyal Gruplarında Paylaşım Yapabilir

Web Danışma

Diji Kobi

Renkli Kitap Dikenler

Neye İhtiyacınız Varsa

'Diji Kobi' Yanınızda

Erteleme Hastalığı ve Başa Çıkma Yolları

En son güncellendiği tarih: Mar 8


ERTELEME HASTALIĞI VE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

Önümüzde önemli bir iş olsa dahi o işe başlamadan önce kendimizi bir çok önemsiz küçük işi yaparken bulabiliyoruz. Bunu yaptığımızda aslında kısa vadedeki ödülleri yani anlık keyfi, uzun vadede ulaşılacak sağlık, başarı ya da güvence gibi ödüllere tercih ediyoruz. O önemli işi git gide daha da çok ertelemeye başlayabiliyoruz. Günler geçtikçe, önemli işin bitirilme süresi yaklaştıkça bu kez de kendimizi yoğun bir kaygı ve stresle baş başa bulabiliyoruz. Peki sürekli ertelediğimizi fark etsek de bunun önüne nasıl geçemiyoruz? Geçmek için neler yapabiliriz?


1. Erteleme hastalığı aslında bir öz disiplin meselesidir.

Hayatta genel bir öz disiplin geliştirebilmişsek, sorumluluklarımızı yerine getirirken ertelemeye daha az eğilimimiz olabilir. Öz disiplini geliştirmek ise kas geliştirmeye benziyor. Nasıl ki kas geliştirmek için tekrar tekrar egzersiz yapıyorsak, öz disiplini geliştirmek için de tekrar tekrar kendimizi planımıza sadık tutmamız gerekiyor. Bu, elbette kolay olmuyor. Ancak iyi haber şu ki pratik yaptıkça çoğu şey gibi, öz disiplini sürdürmek de kolaylaşıyor.


2. Mükemmeliyetçilik, ertelemeyi kolaylaştıran bir unsurdur.

Mükemmeliyetçi olduğumuzda işi mükemmel yapma düşüncesi, daha işe başlamadan bizi yorabilir. İyi iş çıkarmanın zor olduğunu içten içe biliyor olmamız, bizi o işi yapmak için isteksizleştirebilir. Böyle durumlarda şu sözü aklımıza getirebiliriz ’’Mükemmel iyinin düşmanıdır.’’ Hiç şüphesiz ki ‘’mükemmel’’ için elimizden gelen ‘’iyiyi’’ bekletmemeliyiz.

3. Ertelediğimizde duyduğumuz rahatlama, aslında bir illüzyon.

Şunu kendimize itiraf etmemiz gerek; önemli bir işimizi ertelediğimizde yaptığımız diğer haz verici şeylerden gerçek bir keyif alamıyoruz. Zihnimizin arka planında, yapmamız gereken işin kaygısını yaşamaya devam ediyoruz. Sonra kalan dar vakitte önemli işi bir şekilde yapabildiğimizde, ortaya iyi kötü bir sonuç çıkardığımızda iyi hissedebiliyoruz ve zihin bunu kar olarak görüyor. Yaptığımız işten karlı çıktığımız düşüncesi ise aslında bir yanılsama oluyor ve bu davranışsal döngüyü besliyor. Dolayısıyla gelecek seferlerde yine ertelemeye meyilli oluyoruz. Zihnimiz olanları basitçe şöyle kodluyor; ’’Az çalıştım ve bu çalışmama göre iyi sonuç aldım.’’

4. Döngüyü kırmak için sonuca değil, sürece bakmalıyız.

Ertelediğimiz tüm zamanlarda işimizi zihnimizde taşıyarak aslında çok daha fazla mental yorgunluk yaşamış oluruz. Ayrıca işin son anda yetiştirilmeye çalışılması nedeniyle yaşanan büyük panik halini de hatırlamamız çok önemlidir. Bu döngünün nasıl devam ettiğini anlamamız, otomatik düşünce yerine süreç içindeki dezavantajı durumumuzun farkına varmamız, döngüyü kırmamızda önemli noktalar olacaktır.

5. Zaman yönetimini geliştirmeliyiz.

Bir işimizin ne kadar süreceğini hesaplayıp ona göre küçük parçalara bölebiliriz ve her zaman işin teslim tarihinden daha önce işi bitirmek için planlama yapmalıyız. Çünkü iş bittiğinde revize yapmamız gereken yerler mutlaka olacaktır.


Herkese bereketli ve başarılı bir yaşam dilerim.


9 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

ÖZEL KOŞULLAR

Çerez Bilgileri Ve Gizlilik Politikası

Kullanım Şartları

Üyelik Sözleşmesi

Diji Kobi

Kobilerin Dijital Dünyası

2020 - 2021 www.dijikobi.com Her Hakkı Saklıdır.