HERKES

BURAYA

BAKIYOR

ÜCRETSİZ

REKLAM

ALANI

Kobi Sosyal Gruplarında Paylaşım Yapabilir

Web Danışma

Diji Kobi

Renkli Kitap Dikenler

Neye İhtiyacınız Varsa

'Diji Kobi' Yanınızda

Erkek Berber - Kuaför Dükkanı Açmak

En son güncellendiği tarih: Şub 16ERKEK BERBER-KUAFÖR DÜKKANI AÇMAK

Profesyonel berberler arasında yapılan ankete göre, katılımcıların % 83'ü sektörün büyümeye hazır olduğunu düşünmektedir. Son yıllarda, berber dükkanları yerine kuaför salonlarını ziyaret etmeyi tercih eden stil bilincine sahip erkeklerin akınına tanık olduk; kişisel görünüm ve bakımına özen gösteren bireyler, kişiye özel ve erkek odaklı bakım deneyimine sahip mekanları tercih ediyor.


Berber ya da kuaförün alanında ne kadar uzman olduğuna bağlı olarak, müşterisine özel saç-sakal kesim imajını belirlemesi, kişisel bakım konusunda, ürün ve hizmetlerine dair tavsiyede bulunması ve istenenleri sağlayabilmesi müşteriye oldukça fayda sağlamaktadır.


Girişimciler için berber-kuaför salonu açmak için harika bir zamanlama olduğunu söylemek mümkün. Salgın döneminde direnme gücü bulunmayan birçok işletme kapanmak zorunda kaldığı için sektördeki boşluklar yeni nesil işletmeler ile daha hijyenik koşullarda yeniden doldurulabilir. Berber ve kuaförlere talebin sürekli olduğu düşünüldüğünde, iyi bir planlama ile açılacak berber-kuaför salonu doğru bir girişim olacaktır.


Elbette bunu herkesin başarması mümkün değildir. Bu süreçte sizi yüzüstü bırakmadan yanınızda olmayı garanti edecek, en az birkaç yıllık deneyime sahip yetenekli bir ustaya ihtiyaç duyacaksınız veya bu işte tecrübe sahibi iseniz tüm sorumlulukları kendiniz yükleneceksiniz.


Müşterilerle, onları ilgilendiren konular hakkında rahatça konuşmalı, bunun için cana yakın ve arkadaş canlısı olmalısınız. Odak noktanızı kaybetmeden ayaklarınız üzerinde uzun saatler boyunca çalışmaktan da mutlu olmanız gerekir.


Nasıl Açılır Bu Berber – Kuaför Dükkanı?

Şimdi tamda bu soruyu cevaplamak için konuyu birkaç ana başlıkla özetleyerek aşağıda bunlara değinmenin faydalı olacağını düşünüyorum.


1. İş planı ve kazançlar

2. Bir iş planı yazmak

3. Fiyatlandırmanızı seçme

4. Berber dükkanınızı finanse etmek

5. Tesisler ve kurulum maliyetleri

6. Berber-kuaför dükkanınızda ödeme almak

7. Yönetmelikler ve eğitim

8. Müşterileri çekmek


1. İş planı ve kazançlar

Berber - Kuaför dükkanınız özellikle erkek saçlarıyla ilgilenme konusunda uzmanlaşmalı ve muhtemelen çocuklardan yaşlılara (belirli bir kitleyi hedeflemeyi seçmediyseniz) çeşitli yaşlara hitap etmelidir. Erkek saçına odaklanarak, sunduğunuz hizmetler en azından şunları içermelidir:


 • Saç kesimi

 • Saç yıkama ve şekillendirme

 • Boyama

 • Stil oluşturma

 • Sakal ve bıyık kesimleri ve modelleme

 • Kişisel bakım

Erkek saç stilleri hakkında neredeyse ansiklopedik bir bilgi ve anlayışa sahip olmanızın yanı sıra yüz şekli, saç tipi ve tercihlerine göre müşteriye belirli bir kesim önerme becerisine sahip olmak da size iyi bir prestij sağlayacaktır. Prestijli bir işletmenin kazancı rakiplerinden daha üstün olacaktır.


2. Bir iş planı yazmak

Yapılacak ilk şeylerden biri, bir iş planı üzerinde çalışmaya başlamaktır. Bu, ticari marka bilinci oluşturma, pazarlama stratejisi, yönetim planı, nakit akışı ve kazançlar gibi şeyleri planlamanıza yardımcı olacaktır. Bu konuda tecrübeli değilseniz danışmanlık hizmeti alabilir veya bizden iş planı talep edebilirsiniz.


3. Fiyatlandırmanızı seçme

Elbette, bir berber-kuaför dükkanı sahibi olarak ne kadar kazanacağınız, fiyatlandırmanıza bağlı olacaktır. Her bir hizmetiniz için ne kadar ücret alacağınıza, tabi olduğunuz odanın fiyat tarifesi ve belirlenen üst limitler doğrultusunda karar vermek için aşağıdakileri göz önünde bulundurun:


A. Sabit maliyetleriniz ve değişken maliyetleriniz nelerdir?

Her ay kazandığınızın, ödediğinizden daha fazla olması gerekir. Her bir hizmetinizi bir ay içinde kaç kez gerçekleştirmeyi beklediğinizi düşünün ve işletmenizi kazançta tutmak için her biri için ne kadar almanız gerektiğini hesaplayın. İşletmenizin sabit maliyetleri, mağazanızı kiralamak için ödediğiniz tutar gibi aydan aya aynı kalan maliyetlerdir. Öte yandan değişken maliyetler her ay dalgalanabilir; örneğin, personelinizin ücretleri, ürünleri yeniden stoklamak için ne kadar harcadığınız vb.


B. Rakipleriniz ne kadar ücret alıyor?

Benzer berber-kuaför dükkanlarının hizmetleri için ne kadar ücret aldıklarını incelemek, fiyatlarınızın ne olabileceği konusunda size iyi bir referans noktası verecektir, ancak rakiplerinizle aynı fiyat tarifesini uygulamak zorunda hissetmeyin. Vereceğiniz hizmetin kalitesi alacağınız bedelle orantılı olmalıdır.


C. Yakın çevrenizdeki fiyatlar nasıl?

Örneğin, demografik yapıya bağlı olarak daha lüks yerleşim alanlarında fiyatlar yüksek iken, rekabetin yoğun olduğu alanlarda düşük fiyatlarla karşılaşmak mümkündür. Yerel halkın boş zamanlarına, saç ve bakım hizmetlerine ne kadar para ayırdıklarını bir düşünün. Sizinki gibi bir hizmet için yerel fiyatlandırmaya göre ne kadar ödemeyi düşünürler? Emin değilseniz yakın arkadaşlarınıza ve ailenize bunu sorabilir veya hatta sosyal bir anket oluşturabilirsiniz.


Ç. Marka imajınız nedir?

Berber-kuaför dükkanınızın uygun fiyatlı bakım veya lüks deneyimler için gidilecek yer olmasını ister misiniz? Fiyatlandırmanız, potansiyel müşterilerin işletmeniz hakkında sahip olmasını istediğiniz izlenimi yansıtmalıdır. Şu da unutulmamalıdır ki, daha ucuz her zaman daha iyi değildir, bazı müşteriler için daha yüksek bir fiyat kalite göstergesi olabilir.


D. Ne kadar tecrübelisin?

Birinci sınıf kalitede geniş bir hizmet yelpazesi sunabileceğinizden eminseniz, neden fiyatlarınızı biraz yükseltmeyesiniz? Ancak sadece ortalama bir hizmet sunmayı planlıyorsanız yüksek tarifeler müşteri kaybına yol açacaktır.


4. Berber dükkanınızı finanse etmek

Bir berber dükkanı açmak bedava değildir ve zaman alır. Tasarruf ettiğiniz parayla işe başlıyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, çoğu durumda insanların başlamak için fazladan sermaye toplamaları gerekecektir. Durum böyleyse, neyse ki bir dizi seçenek mevcuttur:


İşletme kredileri: devlet destekli bir programlardan faydalanabilirsiniz.

Banka kredileri: bankaların kişisel ihtiyaç kredilerini kullanabilirsiniz.

Melek yatırımcı: iyi bir iş planınız ve projeniz varsa, iyi bir sunumla doğru kapıları aralamanız mümkün olabilir.


Ayrıca, mali durumunuzu nasıl takip edeceğinizi de düşünmelisiniz. Kişisel ve ticari harcamalarınızı ve gelirinizi ayırmak için bir ticari banka hesabı kullanmak en iyi yöntem olabilir. Hangi banka hesabının sizin için en iyi seçenek olacağını araştırmalısınız.


5. Tesisler ve kurulum maliyetleri

Tesis bulmak


Bir berber-kuaför dükkanı açmak söz konusu olduğunda, yer belirlemek oldukça zordur. Planlarınız doğrultusunda ve ekonomik gücünüzü değerlendirebileceğiniz bir bölgede yer seçmelisiniz. Bazen risklerden uzak kalmak düşüncesiyle veya ekonomik sınırlar sebebiyle, çok fazla ek geliri kaçırmanız söz konusu olabilir.


Buradan yola çıkarak, şehir merkezi , hareketli bir alışveriş caddesi veya ticari- kültürel bir merkez gibi, şehrinizin neredeyse sürekli meşgul olan bir bölgesinde yer sahibi olmak iyi bir fikirdir .

Tabii ki, bu birinci sınıf noktalardaki kira, diğer alanlardan çok daha pahalı olabilir. Çok fazla ödeme yapmaya istekli değilseniz (yeni kurulan bir işletme için bu durum kabul edilebilir), yüksek seviyeli ziyaretçi trafiğinden faydalanan alternatif, daha ucuz yerleri araştırmalısınız:


· Ofis binalarının yoğun olduğu alanlarda, görünüşüne ve kişisel bakımına önem veren çalışanlara hitap edecekseniz, mesai saatlerinden önce veya sonra randevu almaya hazırlıklı olmanız gerekebilir. Ayrıca hafta sonları çok fazla işlem yapamayabileceğinizi unutmayın. Eğer hafta sonunu kendinize ayırmayı planlıyorsanız ve hafta içi kazanacağınız miktar size yetecekse bu tercih makul olabilir.


· Öğrencilerin bulunduğu konaklama veya kampüs alanlarında, sizinle iyi bir deneyim yaşayıp yaşamadıklarını arkadaşlarına söyleme olasılığı yüksek, görünüş bilincine sahip öğrencilerden faydalanabilirsiniz. Onları gerçekten kazanmak için bir öğrenci indirimi sunmayı düşünebilirsiniz.


· Şehrinizin lüks alanlarında, gerçekten revaçta olan bir cadde veya bölge düşünebiliyor musunuz? Burada ziyaretçi ve müşteri sayısı artıyor olabilir, ancak kira maliyetleri daha yüksel olacaktır. Bu sebeple ancak kalitesi yüksek bir hizmet verdiğiniz takdirde yüksek kazançlar elde etmeniz ve maliyetini karşılamanız mümkün olacaktır.


Tabii ki, bulunduğunuz bina muhtemelen konumunuz kadar önemlidir. Hakkı olan bir yer bulmanız gerekecek:


Boyut: Tüm ekipmanınız ve personeliniz rahatça sığabilecek ve çalışabilecek mi?

Düzen: Uzun ve ince mi yoksa daha çok kare zemin alanı mı arıyorsunuz? Müşteriler ve personel kolayca hareket edebilecek mi?

Yapısal kalite: Pencereler ve yalıtım, enerji verimliliği sağlar mı? Küf veya rutubet var mı? Bina kötü havalarda hangi olumsuz durumlara maruz kalabilir?

Olanaklar: İyi bir personel odası, tuvaleti, güvenilir sıhhi tesisat, elektrik, ısıtma ve klima var mı?


Bir berber-kuaför dükkanı açmanın maliyeti nedir?


Bir berber-kuaför dükkanı tam olarak basit bir iş fikri değildir, bina kiralama, personel maaşları ve ekipman gibi şeylere önemli miktarda yatırım yapmanız gerekecektir. Genel olarak, başlangıç ​​maliyetlerinde 20.000 ile 50.000 TL arasında iş kurmanız mümkün olsa da, potansiyel olarak daha fazla imkan sağlayacak bir işletme için fazlasını ödemeniz gerekebilir.


Bir berber-kuaför dükkanı açarken, ana maliyet giderleriniz şöyle olacaktır:


 • Dükkanınızı kiralamak için ödeme yapmak

 • Mağazanızın doğru mobilyalarla donatılması

 • Dükkanınızı dekore etmek ve yenilemek (eğer isterseniz)

 • İşe aldığınız personele ödeme yapmak

 • Sigorta ve ruhsat masrafları dahil olmak üzere yasal ücretlerin ödenmesi

 • Hizmetlerinizi yüksek standartlarda gerçekleştirmek için ihtiyaç duyacağınız araçları ve ekipmanları satın almak

 • Jel, ağda, şampuan, tıraş kremleri ve benzeri ürünler satın almak

 • Bir eğitim kursuna katılmak (gerekirse)


Bir berber-kuaför hizmeti vermeyi seviyorsanız, ancak bir berber-kuaför dükkanı açmanın sizin için uygun olup olmadığından emin olmalısınız.


6. Berber-kuaför dükkanınızda ödeme almak

Müşterilerinizin ödemelerini almak için klasik yöntemi yani nakit işlemi seçebilirsiniz. Ancak fark yaratmak ve sadece dijital ödemelere açık olan müşteri kitlesini de elinizde tutmak isterseniz aşağıdakileri içeren bir elektronik satış noktası (EPOS) sistemine ihtiyacınız olacak:

 • Yazar kasa ve monitör

 • Bir barkod tarayıcı (kuaför dükkanınızda bakım ürünleri satmaya karar verirseniz bu önemlidir)

 • Bir makbuz yazıcısı

 • Bazı durumlarda, bir kredi ve banka kartı okuyucu.

Bunu çalıştırmak için EPOS yazılımına ihtiyacınız olacak. Bu genellikle EPOS sisteminizle birlikte bir pakette gelirken, bazı durumlarda ayrı olarak satın almanız veya kiralamanız gerekebilir. Ödemeleri işlemek ve kabul etmek için ayrıca bir ticari banka hesabına ve bir satıcı hesabına ihtiyacınız olacaktır.


7. Yönetmelikler ve eğitim

Mesleki eğitim


Halihazırda kalifiye bir berber-kuaför değilseniz, Mesleki Yeterlilik Sertifikası almanız iyi bir fikir olacaktır.


Berber-kuaför olmak ve bir berber-kuaför dükkanı açmak için gerekli niteliklere sahip olmanıza gerek yok, ancak birine sahip olmak, müşterilere iyi bir hizmet sunma olasılığınızın daha yüksek olduğunu gösterecektir. Eğer bu niteliklere sahip değilseniz bir süre başkası için çalışmak size paha biçilmez bilgi ve deneyim sağlayabilir.


Çalışmakta olan bir berber-kuaför dükkanına ortaklık etmeyi düşünebilirsiniz; bir dükkanda berber-kuaför olarak çalışırken bir nitelik kazanmak ve uygulamalı deneyim kazanmak eğitim kursundan daha uzun sürebilirken, size bir berber-kuaför dükkanının nasıl çalıştığına dair daha pratik bir anlayış sağlayabilir.


Yönetmelikler


✓ Ruhsatlar : Berberinizi-kuaförünüzü yasal olarak işletmek için, kendinizi berber-kuaför olarak kaydettirmeniz, işletmenizi belediye kayıtlarında berber-kuaför dükkanı olarak kaydettirmeniz, bunları belgelendirmeniz gerekecektir.

Her belediyenin farklı gereksinimleri vardır, bu nedenle tam olarak ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için kendi belediyenizle iletişime geçin. Ayrıca, belediyenizden belge masraflarını da kontrol edebilirsiniz. Çoğu belediyenin, berber-kuaför dükkanlarının doğru ve mutlak tedbirleri almasını, sağlık ve güvenlik düzenlemelerine uymasını ve düzenli denetimlerden geçmesini gerektiren iç düzenlemeleri de olacaktır.


✓ Sigorta: Bir berber-kuaför olarak, bir müşterinin dükkanınızda kötü bir deneyim yaşadıktan sonra aleyhinize bir hak iddia etmesi durumunda sizi ve işinizi kapsayacak bir sigortaya ihtiyacınız olacak, bir boyadan kaynaklanan kimyasal yanıklara maruz kalmış, açıkta kalan bir kabloya takılmış, kendini yaralamış veya yetersiz hizmet almış olabilirler. Unutmayın, dükkan sahibi olarak personelinizin davranışlarından da siz sorumlusunuz.


✓ Sağlık ve güvenlik: Berberlerin-kuaförlerin kimyasal maddeler ve keskin aletlerle müşterilerle bu kadar yakın temasa geçmesiyle, takip edilmesi gereken bir dizi sağlık ve güvenlik sorunu vardır:


Kimyasal güvenlik - Tüm ürünlerinizin (tıraş kremi, boya ve saç ürünleri gibi) bir listesini yapın ve üreticilerinden ne kadar tehlikeli olduklarını ve dermatit gibi durumlara neden olup olmadıklarını anlamak için kullanım talimatlarını alın. Araştırmanızı yapın ve müşterilere zarar verebilecek herhangi bir şeyden kaçının. Ürünlerinizin kullanımı ve depolanması ile ilgili Sağlığa Zararlı Maddelerin Kontrolü yönetmeliklerine uyun ve gerekirse çalışanlarınız için önlük ve eldiven gibi koruyucu giysiler stoklayın.


Elektrik güvenliği - Kullandığınız herhangi bir elektrikli alet ve ekipmanın belirli periyotlar ile güvenilir bir elektrikçi tarafından kontrol edilmesini ve bakımının yapılmasını sağlayın. Kırık fişleri veya açıkta kabloları olan aletleri kullanmayı bırakarak ekipmanınıza da göz kulak olduğunuzdan emin olun. Tehlikeli ürünlerden uzak durun.


Tesis güvenliği – Berber-kuaför dükkanınız için bir risk değerlendirmesi yapmanız, tesisinizdeki tüm olası tehlikeleri not etmeniz gerekir, böylece karşılaşacağınız her duruma karşı alınacak tedbirler diziniz oluşur ve riskleri nasıl bertaraf edeceğinizi yada azaltabileceğinizi planlama imkanı bulursunuz. Ayrıca, yangın çıkması ihtimaline karşı sizin ve personelinizin bir planı olduğundan emin olmalısınız. Herkesin, yangın söndürücü cihazlarının, acil durum çıkışlarının ve buluşma noktalarının nerede olduğunu bildiğinden emin olun.


Hijyen - Bir berber-kuaför dükkanında isteyeceğiniz son şey, müşteriye pürüzsüz, temiz bir tıraş yerine kötü bir enfeksiyon vermektir, bu sebeple en önemli huşulardan biri hijyendir. Her kullanım arasında tüm alet ve ekipmanınızın iyice sterilize edildiğinden emin olun. Bu durum müşterinizi de memnun edecektir.

8. Müşterileri çekmek

Müşterileri olmadan bir berber-kuaför dükkanının hiçbir şey olmadığını söylemeye gerek yok ama onları nasıl çekebilirsiniz? Aşağıdaki ipuçlarını deneyin…


Bir web sitesi başlatın, web siteniz şık, profesyonel, gezinmesi kolay ve arama için optimize edilmiş olmalıdır. Bulunduğunuz yeri ve iletişim bilgilerinizi, mağazanızın yüksek kaliteli fotoğraflarını ve hizmetlerinizin ve fiyatlarınızın bir listesini göstermelidir.


Sıfırdan bir web sitesi oluşturmak biraz ürkütücü gelebilir ancak bunu yapmanın birkaç yolu vardır: serbest çalışan bir web tasarımcısıyla anlaşmak veya bir web sitesi oluşturucu kullanmak gibi.


Pek çok müşteri telefonla veya çevrimiçi rezervasyon yapmayı tercih ettiğinden, web sitenize bir rezervasyon sistemi ve takvimi entegre etmek isteyebilirsiniz. Bu, randevularınızı da takip etmenize yardımcı olacaktır.

Yakın çevrenizde yeni işletmenizi tanıtıcı el broşürleri dağıtmak yeni müşteri kazanımları sağlamanıza yardımcı olacaktır.


İnsanların toplu bulunduğu eğitim kurumları, bakım ve huzurevleri veya şantiye alanları gibi yerleri ziyaret ederek, planlı ve mobil hizmet anlaşması yaparak hizmet alanınızı ve müşteri potansiyelinizi arttırmanız mümkün olacaktır.


Tüm bu bilgileri gözden geçirdikten sonra nasıl harekete geçeceğiz ve Erkek Berber-Kuaför Dükkanı açmak için neler yapacağız birde buna göz atalım...


1. Ofisiniz İçin Mekân Satın Almalı / Kiralamalısınız

2. Vergi Dairesi Kaydı
(Şahıs Firması / Limited Şirketi Kurmalısınız)

Düşük sermaye ile planlama yapıyorsanız aşağıda yazılı evraklar ile bağlı bulunduğunuz vergi dairesine giderek kaydınızı başlatabilirsiniz. Eğer sermaye miktarınız büyük veya ortaklı bir girişimde bulunacaksanız kendinize bir mali müşavir temin ederek onun danışmanlığında şirket kurmanız mümkün olacaktır.


Şahıs Firması Kurmak İçin Gerekli Belgeler

 • İmza Beyannamesi

 • Nüfus Cüzdan Sureti

 • Muhasebe Vekaleti

 • İkametgah Belgesi

 • Kira Kontratı ya da Tapu Fotokopisi.

 • İki Adet Vesikalık Resim

 • Kimlik Belgesinin Aslı

Limited Şirketi Kurmak İçin Gerekli Belgeler

 • Kuruluş Bildirim Formu

 • Dilekçe

 • Noter Tasdikli Sözleşme

 • Oda Kayıt Beyannamesi

 • İkametgah Belgesi

 • Kira Kontratı

 • Sermayenin Yatırılmış Olduğuna Dair Dekont

Not: Yukarıda yazılı olan belgeler zamana bağlı olarak değişiklik gösterebilir, bu nedenle bağlı bulunulan Vergi Dairesinden güncel evrak talepleri bizzat alınmalıdır.


3. Bağ-Kur Kaydı

1 Ekim 2008 de değişen yasa gereğince Vergi Dairesine kaydı oluşturulan mükelleflerin SGK’na bildirimi yapılarak Bağ-Kur işlemleri doğrudan başlatılmaktadır. Vergi kaydı sonrasında SGK’na giderek döküm talep etmeniz veya E-Devlet üzerinden bilgilerinizi yazılı olarak almanız yeterli olacaktır.

4. Esnaf ve Sanatkârlar Odası Kaydı (Sicil Tescili) / Ticaret Odası Kaydı

Peki ben hangisine kayıt olacağım kaygısına gerek yoktur, çünkü bu bir tercih meselesi değildir, esnaflar yani şahıs firmaları Esnaf ve Sanatkârlar Odasına, sanayici ve tüccarlar yani şirket olanlar ise Ticaret odasına kayıt olmalıdır.

Esnaf ve sanatkârlar, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren durumlarını otuz gün içinde bağlı bulundukları sicile tescil ve Sicil Gazetesinde ilan ettirmekle yükümlüdürler. Sicil marifetiyle de ilgili odaya kayıtları gerçekleştirilir. Sicil ve oda kaydı zorunlu olup; isteğe bağlı değildir.


Esnaf Odası Kaydı İçin Gerekli Belgeler

 • Nüfus Belgesi

 • İkametgah Belgesi

 • Vergi Levhası Fotokopisi

 • 2 Adet Fotoğraf

 • SSK veya BAĞ-KUR Numarası

 • Emeklilik Var İse Tahsis Numarası


Ticaret Odası Kaydı İçin Gerekli Belgeler

 • İki Adet İmza Beyannamesi

 • Kira Kontratı veya Tapu Fotokopisi

 • Tutulan Ticari Defterin Noter Tasdik Kısmının Fotokopisi

 • İkametgah Belgesi

 • Nüfus Kağıdı Örneği

 • Taahhütname

 • Odadan Verilen Matbu Dilekçe

Not: Yukarıda yazılı olan belgeler zamana bağlı olarak değişiklik gösterebilir, bu nedenle bağlı bulunulan Esnaf ve Sanatkarlar Odası / Ticaret Odasından güncel evrak talepleri bizzat alınmalıdır.

5. Meslek Odası Kaydı

İlgili meslek odasına müracaat ederek aşağıda yazılı belgeler ile işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

 • 5 Adet Fotoğraf

 • İkametgah Belgesi

 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi

 • Vergi Levhası Fotokopisi

 • Vekaletname (Aracı Var İse)

 • Ustalık Belgesi / MYK Belgesi Fotokopisi

Not: Yukarıda yazılı olan belgeler zamana ve meslek odasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir, bu nedenle bağlı bulunulan Meslek Odasından güncel evrak talepleri bizzat alınmalıdır.

6. İş Yeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı

İş yerinizin bağlı bulunduğu Belediye Başkanlığına müracaat ederek aşağıda yazılı belgeler ile işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

 • Sıhhi Başvuru Formu

 • Kimlik Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi

 • Vergi Levhası veya Yoklama Fişi

 • Esnaf Odası ve Sicil Tasdiknamesi

 • Tapu Fotokopisi veya Kira Kontratı

 • Ustalık Belgesi, Satış Elemanı Belgesi veya Yetki Belgesi

 • Ticaret Odası ve Sicil Kaydı

 • Vaziyet Planı

 • Yangın Söndürme Tüpü (6 kg) ve Güncel Tarihli Faturası

 • İtfaiye Raporu (Gerekli İşyerleri İçin)

 • Kanalizasyon Bağlantı İzni

 • Karayolları Geçiş Yolu İzin Belgesi

Not: Yukarıda yazılı olan belgeler belediyenize ve yapılan işin niteliğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir, bu nedenle bağlı bulunulan belediye biriminden güncel evrak talepleri bizzat alınmalıdır.
Sizler için hazırladığımız Erkek Berber-Kuaför Dükkanı Açmak konulu bu blog yazımız ile aklınızdaki tüm sorulara cevap verecek nitelikte bir içerik hazırladık. Konu hakkındaki düşünce ve görüşleriniz ile sorularınızı lütfen bize iletiniz.

Eğer sizde bir girişimci olarak Erkek Berber-Kuaför Dükkanı Açmak konulu bu içeriğimizden memnun kaldıysanız bu bizim için en büyük ödüldür.

Şimdi bu konuda harekete geçiyorsanız;

sizlere mutlak başarılar diler, yolunuzun açık olmasını temenni ederiz.


Vergi Dairesi Kaydı: Müracaat sonrasında görevli yoklama memuru adrese gelerek yerinde tespit yapar. Tespit sonrası tanzim edilen yoklama fişinin bir sureti tarafınıza verilir. Yoklama fişiyle tekrar vergi dairesine giderek vergi sicil numaranızı almanız ve levhanızı tasdik ettirmeniz gerekir. Bu aşamadan sonra fatura tasdik ve basım yazısı alınır. Aldığınız bu yazı ile artık bir matbaa ile anlaşarak fatura bastırmanız mümkündür. (Geri Dön)

26 görüntüleme1 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

HERKES

BURAYA

BAKIYOR

ÜCRETSİZ

REKLAM

ALANI

ÖZEL KOŞULLAR

Çerez Bilgileri Ve Gizlilik Politikası

Kullanım Şartları

Üyelik Sözleşmesi

Diji Kobi

Kobilerin Dijital Dünyası

2020 - 2021 www.dijikobi.com Her Hakkı Saklıdır.