HERKES

BURAYA

BAKIYOR

ÜCRETSİZ

REKLAM

ALANI

Kobi Sosyal Gruplarında Paylaşım Yapabilir

Web Danışma

Diji Kobi

Renkli Kitap Dikenler

Neye İhtiyacınız Varsa

'Diji Kobi' Yanınızda

Büyük Düşünün, Küçük Başlayın ve Hızlı Öğrenin: Kurumsal İnovasyon İçin 8 Kural


BÜYÜK DÜŞÜNÜN, KÜÇÜK BAŞLAYIN VE HIZLI ÖĞRENİN
KURUMSAL İNOVASYON İÇİN 8 KURAL

Büyük şirketlere hizmet eden İnovasyon Sorumluları artık; ileri teknoloji, inovasyon, risk sermayesi ve sosyal medya şirketlerinin küresel merkezi olarak görülen Silikon Vadisinde konumlanmış durumdalar. Tam da işin merkezinde zamanının çoğunu risk sermayedarları ve girişimcilerle, yeni kurulan işletmelerin riskleri hakkında muhakeme yapmakla geçiriyorlar. Amaçları yeni kurulan işletmelere yatırım yapmak değil elbette. Bunun yerine inovasyon stratejilerini geliştirerek yeni kurulan şirketlere kaynak sağlamak gibi daha önemli amaçlara ev sahipliği yapıyorlar.

İnovasyon stratejilerinin yerinde uygulanması ile küçük ve çevik girişimlerin, büyük ve yavaş işletmeleri hızla geride bıraktığı son on yılın verileri ile ispatlanmış durumdadır. Elbette küçük ve çevik işletmelerin, büyük ama yavaş olan işletmeleri geride bırakmasına seyirci kalmak yerine yapılması gereken daha büyük işler var: ‘Büyük ve Çevik’ işletme kombinasyonu ile başarıya odaklanmak.GİRİŞİMCİLER DİRAYETLİ OLMALIDIR

Yeni kurulan işletmeler için başarısızlık oranının yüzde 95 civarlarında olduğu bilinmektedir. Bu yönden bakıldığında oldukça kalabalık bir grup olarak girişimcilik örnekleri içerisinde başarılı olanlara odaklanmak yerine, bütünsel bir değerlendirme yaparak harekete geçen girişimcilerin gerçekleri daha net görmesi ve tedbirli olması mümkün olacaktır.

Girişimciler, elde ettiği başarının ödül ve kazançlarını finansörler ile paylaşırken, risklerin çoğunu bizzat kendi omuzlarında taşımaktadırlar. Girişimciler neredeyse tüm zamanını, itibarlarını ve uzmanlıklarını hatırı sayılır gelirler elde etmek ve iyi bir yaşam seviyesine ulaşmak için harcarken, başarıya ulaşanların %68’i ortalama ilk 50 ay sadece varlığını devam ettirmektedir. Bu rakamlar, daha iyimser beklentiler ile yola çıkan girişimcilerin daha fazla çaba göstermesi ve kurumsal yeniliklere sahip çıkarak bu zorlu süreci dirayetle yönetmesi gerektiğine işaret ediyor.


BÜYÜK ŞİRKETLER AVANTAJI KORUMAKTADIR

Büyük şirketler, yeni başlayanların inşa etmesi yıllar alacak büyüme platformlarına sahiptir. Günümüz teknolojisinin sunduğu imkanlar bağlamında, görevliler, mobil cihazlar, yaygın ağlar, bulut, kameralar ve sensörler gibi yeni yeteneklerden yararlanacak güce sahipler. Sosyal medya, marka güçlerini ve müşteri ilişkilerini artırabilir. Büyük şirketler, aynı zamanda pazar ve müşteri verileriyle dolu veri bankasına sahip olması bakımından, büyük veriden bilgi elde etmek için en iyi konumdadır.


Günümüz teknolojisinin sağladığı imkanlardan yararlanmak isteğe bağlı değil zorunluluk haline geldi. Mobil cihazlar, sosyal medya, kameralar, sensörler, bulut ve gelişmekte olan bilgi dediğimiz altı teknolojik yenilikten oluşan mükemmel bir fırtına, bazı girişim finansörlerinin dikkatini çekerek yakın gelecekte değişime en açık sektörler için hayal gücünün ötesinde yatırımların önünü açmaktadır. Özellikle finans, tüketici ürünleri, bilgi teknolojisi, enerji, tüketim malları, sağlık hizmetleri, endüstriler, malzemeler, telekom gibi sektörlerde öncülük eden şirketler ya yeniden şekillenerek geleceğin piyasalarına hak iddia edecek ya da varlığını yitirecektir.


İNOVASYON BAŞARISI

İlk kullanıma başladığı yıllarda interneti pekte gündemine almayan birçok şirket bunun bir zorunluluk olduğunu yirmi yıl kadar önce fark ederek bilgi teknolojisine yöneldi, böylece artık yapılan çalışmaların olumlu ve olumsuz yanlarını içeren kayıtlara sahipler. Bu durum kayıtları inceleme ayrıcalığına sahip şirketlerde inovasyonu engelleyen sorunların bilinmesi ve önlenebilmesi gibi çok önemli bir avantaj sağlamaktadır.


Binlerce inovasyon çalışmasını analiz ederek başarılı olan şirketlerin, başarısını üç temel unsura borçlu olduklarını gördük; Büyük Düşün - Küçük Başla - Hızlı Öğren, başarısızlık söz konusu bile olamaz…


Büyük Düşün

Büyük düşünmekle, başarılı inovasyonun geleceği ne şekilde yönlendireceğinin bir bütün olarak dikkate alınmasını kastediyoruz. Mevcut varsayımlarının doğru olduğunu varsaymak yerine, ortaya çıkan teknoloji fırsatlarını anlamak ve bunlardan faydalanmanın yollarını aramak gerekir. Kıyamet günü senaryolarını keşfetmek veya yeni gelişmelerin onları nasıl işin dışına savuracağını düşünmek elbette gurur duyulacak bir durum değildir. Sadece aşamalı olarak daha hızlı, daha iyi veya daha ucuz ürünler aramak yerine, büyük hayaller kurmaya cesaret ederek, bir kategorinin veya tüm endüstrinin kurallarını yeniden yazabilecek yetkinliğe sahip ve temiz bir başlangıç yapmaya isteklidirler.


Örneğin, sürücüsüz araç tasarlamak, insanları daha iyi sürücüler yapmayı amaçlamaz; insanları tamamen bu döngüden çıkarmayı amaçlar. Çünkü daha iyisi her zaman tam otomasyon ile mümkündür, önemli ölçüde gelişmiş kullanım ve çığır açıcı iş modellerine olanak tanır. Ayrıca Drone’ların hayatımıza nasıl girdiğine ve neleri değiştirdiğine bir bakın.


Aksine, başarısız olanlar genellikle küçük düşünürler. Geleceğin, şimdiden farklı olacağını düşünmezler. nin biraz farklı bir versiyonu olacağını varsayıyorlar. Değişimi aşamalı olarak görmek ve müşterilerimizin bize bağlı kalacağını düşünmek insan doğasında var, ancak bu düşünce çok tehlikeli olabilir. Örneğin; Motorola, Blackberry ve Nokia teknoloji varsayımlarını görmezden geldiler ve teknoloji çağını kaçırdılar, çünkü teknolojinin kendi ürünlerine nasıl meydan okuyabileceğini tahmin edemediler.


Küçük Başla

Başarılı şirketler büyük düşündükten sonra küçük başlar. Potansiyel olarak büyük bir ürün veya hizmet fikrini test etmek için önce küçük çalışmalar yaparlar. Yalnızca sezgiye dayalı kararlar almak veya finansal arzulara odaklanmaktan uzak dururlar. Gerçek verilere sahip olana kadar önemli kararları ertelerler.


Google'ın sürücüsüz arabasına yaptığı ilk yatırım, bir futbol final maçı reklamına yapılan veya bir otomobil şirketinin yeni bir çamurluk geliştirmek için yapabileceği yatırım miktarından daha fazla değildi.


Başarısız olanlar genellikle küçük düşünürler. Blackberry, Kodak, Motorola ve Nokia gibi markalar harekete geçtiğinde büyük başlangıç yapmayı tercih ederler. Yapılan araştırmalar, yıkıcı bir teknoloji karşısında yenilik yapması gereken şirketlerin rehavetten paniğe dönüşme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Tehlikede olduklarını kabul edemedikleri için fırsatları görmezden geldikten sonra, sonunda yanlışlarını fark ederek tek bir fikir üzerine büyük bir riske girerler, sonuç vermese bile bunu yaparlar.


Hızlı Öğrenin

Hızlı öğrenen şirketler, inovasyona bilimsel bir yaklaşım sergiliyor. Kısıtlı bir deneme, binlerce sayfalık iş planından daha değerli olduğunun farkındadır. Doğrudan uygulamak yerine, ucuz prototip veya pilot uygulama ile kapsamlı bilgiler toplayabilir, neyin işe yarayıp - yaramadığını hızlıca analiz edebilir. Başarılı şirketler savundukları fikirlere aşık olmak yerine zor soruları sormaya devam etmek için kurumsal disiplini geliştirir. Projelerini, umduklarına göre değil, öğrendiklerine göre değiştirmeye veya iptal etmeye hazırdır.


Örneğimize Google ile devam edersek, 10 milyon kilometrelik herkese açık test ve öğrenme için onlarca araç trafiğe çıkarıldı. Ancak diğer şirketlerde deneyler çoğunlukla kapalı alanlarda ve gizlilik içerisinde tamamlanır.


Aksine, küçük düşünmek ve sonra büyük başlamak öğrenmeyi engelleyici etkiye sahiptir. Küçük düşünmek, büyük başlamak ve hızlı öğrenmemek, girişimcilerin sonunu getirdi.KURUMSAL İNOVASYON İÇİN SEKİZ KURAL

Şimdi kurumsal inovasyon için gerekli 8 kuralı Büyük Düşün, Küçük Başla, Hızlı Öğren prensipleri altında değerlendirmek için aşağıda yazılı açıklamalara göz atalım.


Büyük düşün
1. Teknolojik Yeniliklerden Faydalanmak

Girişimciler "Büyük düşünmeye" başladıklarında, faaliyet gösterdikleri ortamı destekleyen bilgi teknolojilerini iyi anlamalıdır. Daha önce bahsedildiği gibi, mobil cihazları, sosyal medyayı, kameraları, sensörleri, bulutu ve ortaya çıkan bilgiyi birleştiren altı teknolojik yenilik, tüm sektörlerde rekabet ortamını yeniden şekillendiriyor.


Endüstrilerini şekillendiren tüm geleneksel tecrübelere ek olarak, girişimciler teknolojik mega trendleri kavramak zorundadır.


2. Gelecek Senaryolarını Hazırlamak

Büyük düşünmek sadece cesaret göstergesi değildir; aynı zamanda girişimin karşı karşıya olduğu en sert tehditleri anlamayı da gerektirir.


Gelecek senaryolarını araştırmanın nedeni, kıyamet günü hiç gelmese bile güvenlik açıklarını tespit etmeye ve iyileştirmeleri teşvik etmeye yardımcı olması, uyum sürecini desteklemesidir. Belirsiz görüşlerin ötesine geçerek tehditlere ilişkin ayrıntılı tedbirler geliştirmek, hazırlık aşamasında tatbikatların yapılarak ekiplerin fikir birliği oluşturmasına ve birlikte ilerlemesine yardımcı olabilir. Ancak insanlar gerçekten en kötü senaryoları düşünmekten kaçınma eğilimindedir, bu nedenle bu kural, görmezden gelinemeyecek kadar önemlidir.


3. Yeni Bir Sayfa Açmak

Pazar değerleri sürekli değişir ve şirketlerin stratejik yapıları çoğu zaman yükümlülük haline gelir. Başarı yeni süreçler doğurur; rakiplerini geçme çabaları, korunacak bütçeler, maksimize edilecek ikramiyeler, savunacak kaynaklar, ödüllendirilecek sadakat ve ego gibi unsurlar işletmenin sonunu getirebilir. İnsanlar, büyük organizasyonlarda yeniliği yavaşlatmak veya durdurmak için her türlü eğilime sahiptir ve çoğu bunu başarır.

Bu nedenle, düzenli aralıklarla yeni bir sayfa açmak gerekir. Tüm kaygılardan uzaklaşarak, mevcut işi iyileştirmek için hangi unsurların ne şekilde değerlendirileceğini hayal etmek önemlidir.


Küçük Başla
4. Finansörlerden Uzak Kalmak

Girişimciler, işe başlamak için finansal kaynak arayışına çok erken karar verme eğilimiyle mücadele etmelidir; bu tür kararlar doğru olamaz ve yeniliği engeller. Öncelik, öngörülmesi zor ve doğru stratejinin net olmadığı gelecek senaryolarını değerlendirmek olmalıdır; doğru strateji zamanla ortaya çıkmalıdır.


O halde bu kural, yeni işletmelerin finansman aramasını değil, kademeli bir gelişim yaklaşımını benimsemesi gerekliliğinin bir hatırlatıcısıdır. Organizasyonun en tepesinden başlayarak, yeni doğanların emekleyip yürümeye başladığını ve hatta daha sonra iyi bir koşucu bile olabileceklerini kavrayan bir kültür oluşturulmalıdır.


5. Herkesi Aynı Fikirde Toplamak

Eğilim, olası bir başarı yolu belirlenir belirlenmez eyleme geçmek olsa da, geri adım atmak, kuruluşun nerede olduğunu değerlendirmek ve değişmesi gereken olası engelleri belirlemek için zaman ayırmak çok önemlidir. Öngörülen yeniliklerin başarılı olması durumunda kimin kazandığını ve kimin kaybettiğini anlamak bir zorluktur. Bir inovasyonun başarılı olması için temel işin sonlandırılması gerekiyorsa, herkesin onu kabullenmesi mümkün olmayacaktır. Mevcut iş dünyasındakiler her zaman sonlandırılmak yerine sonlandırmaya çalışacaktır. Bazı durumlarda, tedbirli davranarak ayaklanmayı geciktirebilirsiniz. Aynı fikirde olmayanların yeniliği benimseyemediği durumlarda, açık olun ve yeni işi mevcut olanla karşı karşıya getirerek kıyas noktaları oluşturun.


Diğer bir zorluk, istenen yeniliğin kültürel sonuçlarını anlamaktır. Birçok yönetici, stratejiyi kültüre uydurmaya çalışmak yerine, bir kültürü bir stratejiye uyacak şekilde değiştirebileceklerine inanıyor. Bu yöntem mümkün olabilir ancak, genellikle daha yorucu olur. Bazen sahip olduklarınla ​​çalışmak daha iyidir. Esas olan, değişimi yönetmek için sihirli bir değnek olmadığını anlamaktır. Bunun yerine, ele alınması gereken belirli durumların net bir görüntüsüne sahip olun ve buna göre yönetin.


6. Birkaç Alternatif Başarı Yolu Oluşturmak

Kuruluşlar başarı yolu oluşturmaya hazır olduklarında, yalnızca küçük miktarlarda yatırım yapmalı ve bir dizi olasılığı test etmelidir. Erken aşamalarda, herhangi bir acemice planlanmış başarı yolu, daha başarısız olma olasılığını arttırır. Cevaplara ulaşmak için çok fazla çaba harcamayın. Gerçekten ihtiyaç duyulan şey, sorunun daha iyi anlaşılmasıdır. Bunu, finansal disiplini kullanarak yapmak daha faydalı olacaktır. Tam teşekküllü bir iş kurarak çok yüksek miktarda yatırım yapmak yerine, başarıyla genişletilebilecek veya başarısız olduğunda bir kenara bırakılabilecek kademeli deneylere yatırım yapın.


Seçeneklerin sayısını bir avuç ile sınırlamak önemlidir. Dönüştürücü potansiyele sahip yenilikler, çabaların korunması bakımından doğru şekilde ölçeklendirilmelidir; tecrübeler, doğru sayının yaklaşık üç “Başarı Yolu” olduğunu ve beşten fazla olmaması gerekliliğini işaret etmektedir


Hızlı Öğrenin
7. Kısıtlı Bir Deneme ile Başlamak

Kısıtlı bir deneme, bir iş planının bin sayfasına bedeldir. Çoğu zaman, büyük bir fikirle ilgili erken başarı veya iyimserlik, onu hızla geleneksel bir iş geliştirme programına dönüştürür. Ancak bir ürün veya hizmeti pazara sunmak ve başarılı olmak uzun bir süreç gerektirir. Sonuç olarak, insanlar ellerinden gelen tüm analizi, ne kadar kesin olmasa da yaparlar ve sonuç ‘Plan’ olarak değerlendirilir ve kabul görür. Planlama büyük şirketlerin yaptığı şeydir ve iş girişimleri onaylayıcı nitelikli denemeler olmadan ilerleyemez.


Bu yönde yapılan araştırma ve edinilen tecrübeler, daha az planlama ve daha fazla test etme ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Yeni işi vaktinden önce inşa etmek yerine, teknolojinin işe yarayıp yaramayacağı, ürün konseptinin müşteri ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamayacağı ve müşterilerin bunu rekabetçi alternatiflere tercih edip etmeyeceği gibi kilit soruları keşfetmek için prototip oluşturmaya devam edin.


8. Sorgulayıcı Karşıtlardan Faydalanmak

Kısıtlı denemeler, prototipler ve ölçeklendirme için doğru süreci kurmak çok önemlidir, ancak bu savaşın sadece yarısıdır. Diğer yarısı ise süreç boyunca zor sorular sormak ve rahatsız edici cevaplar duymaya açık kalmaktır. Sorgulayıcı Karşıtlar; potansiyel bir başarı yolunun kritik varsayımlarını, temel tahminlerini ve diğer saçma sapan yönlerini test etme rolünü üstlenen bireyler veya gruplardır. Amaç, karar verme sürecine basit bir itirazda bulunmak değil, daha ziyade kuruluşun uzun vadeli başarısına en iyi hizmet eden cevabı yönlendirmektir. Hedef, eleştirel düşünme görevini sorgulayıcı karşıtlardan devralmak değildir, sorgulayıcı karşıtlık süreci bir güvenlik ağı görevi görür ve herkes zor soruların geleceğini bildiği için onlarla yüzleşmeleri daha olasıdır.


Sorgulayıcı karşıtlık doğru yapıldığında, bağlılığın bir sonraki aşamasına geçmeden önce yanıtlanması gereken en önemli soruları belirler. Savunucu ayrıca, her adımda doğru miktarda belirsizliğin azaltıldığından ve zarif bir çıkış olasılığının her zaman korunduğundan emin olarak sürece rehberlik eder.Bu sekiz kurala uymak, mutlak başarıyı garanti etmez. İş, bir temas sporudur. Bazı şirketler kazanır, bazı şirketler kaybeder ve bu asla değişmeyecek.


Bununla birlikte, bu kurallara uymanın yapacağı şey, inovasyonun önündeki en büyük engelleri aşmalarına ve avantaja dönüştürmelerine yardımcı olmaktır. Bu kurallar, kurumsal yenilikçilerin çok daha iyi bir iş çıkarmalarına yardımcı olacaktır.

25 görüntüleme1 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

HERKES

BURAYA

BAKIYOR

ÜCRETSİZ

REKLAM

ALANI

ÖZEL KOŞULLAR

Çerez Bilgileri Ve Gizlilik Politikası

Kullanım Şartları

Üyelik Sözleşmesi

Diji Kobi

Kobilerin Dijital Dünyası

2020 - 2021 www.dijikobi.com Her Hakkı Saklıdır.