HERKES

BURAYA

BAKIYOR

ÜCRETSİZ

REKLAM

ALANI

Kobi Sosyal Gruplarında Paylaşım Yapabilir

Web Danışma

Diji Kobi

Renkli Kitap Dikenler

Neye İhtiyacınız Varsa

'Diji Kobi' Yanınızda

Adidas Tarihçesi, Logosu ve İlginç Hikayesi

En son güncellendiği tarih: Şub 16
ADİDAS TARİHÇESİ, LOGOSU VE İLGİNÇ HİKAYESİ

Dünyada en çok tercih edilen spor giyim ve ekipman markalarından olan Adidas, başarılı olduğu kadar ilginç bir hikayeye de sahip. Başlangıçta bir aile işletmesi olan ve Gebrüder Dassler Sportschuhfabrik adıyla bilinen ayakkabı atölyesi, Adolf Dassler ve kardeşi Rudolf Dassler tarafından 1948 yılında Almanya’nın Herzogenaurach kasabasında kuruldu.


Adolf ve kardeşi Rudolf’un sahibi olduğu bu şirket, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yol ayrımına girer. Siyasi olaylardan dolayı birbirine küsen kardeşlerden Rudolf Dassler kendi ayakkabı atölyesini kurmak için aile şirketinden ayrılır ve aynı kasabanın diğer yakasında bugün yine herkes tarafından bilinen dünyaca ünlü diğer bir spor giyim ve ekipman üreticisi olan Puma‘yı kurar.


Bu rekabet iki firmanın çalışanlarına da yansır. Kasabanın diğer yakasına geçmemeye özen gösteren çalışanlar, diğer firma çalışanlarının gittiği market, lokanta gibi mekanları dahi kullanmaz. Adeta bir düşman gibidirler.


Adidas İsmi Nereden Geliyor?

Adidas’ın marka ismi, kurucusu Adolf Dassler’in isminden esinlenerek oluşturulmuştur. Arkadaşları aralarında Adolf’a ‘’ADİ’’ lakabını takmıştır ve Dassler soy isminin ilk 3 harfi olan “DAS” birleştirilerek bugünkü ADİDAS ismini almıştır.


Adidas Logosu Tarihi

Bugün üretim departmanlarına göre farklı logoları bulunan Adidas’ın, üç çizgili ilk ve efsane logosu, kurucusu Adolf Dassler tarafından dizayn edilmiştir. Logonun hikayesi 1949 yılında bir koşu ayakkabısının üzerinde kullanılan üç çizgi ile başlar. İlk olarak rekortmen sporcu Emil Zatopek‘in giydiği ayakkabının yanında bulunan üç çizgiden esinlenerek oluşturulan logoda yükselen bir dağ sembolü ile zorlukların aşılması gerektiği ve başarılması gereken hedefler vurgulanmıştır.


Kuruldukları günden bu yana rekabet halinde olan ve dünyanın en popüler spor ekipmanları üreticilerinden olmayı başaran Adidas ve Puma’nın genel merkezleri hâlâ Herzogenaurach kasabasındadır.


Hayata küs olarak veda eden Adolf ve Rudolf kardeşler aynı mezarlığa fakat mümkün olduğunca aralıklı şekilde defnedilmişlerdir.1987 yılında Adolf Dassler’in oğlu Horst Dassler‘in ölümünün ardından Fransız sanayici Bernard Tapie’e 1.6 milyar dolar karşılığında satılan Adidas 1993 yılında iflasın eşiğine gelmiştir. Ünlü Fransız finans uzmanı Robert Louis Drefyus şirketi halka açarak iflastan kurtarmıştır.


Avrupa’nın en büyük spor ürünleri markası olan Adidas’ın, en büyük rakibi Amerika menşeili Nike markasıdır. Özellikle gençlerin favori spor ürün markalarından olan Adidas ürünleri yaklaşık 200 ülkede satılmaktadır. Verilere göre sadece 2020 yılında 450 milyon çiftten fazla ayakkabı üreten Adidas erkek ve kadın kategorilerinde tüm yaş gruplarına hitap etmektedir. Ayakkabı, şapka, çanta, spor giyim ve diğer spor ekipmanları gibi çok çeşitli ürünleri müşterilerine sunmaktadır.


Firma 2001 yılında “Impossible is nothing” (İmkansız diye bir şey yoktur) sloganını ile 50 milyon dolarlık reklam kampanyası başlatmıştır.


Değeri yaklaşık olarak 15 milyar dolar civarında olan Adidas, 2006 yılında rakibi olan İngiliz kökenli spor kıyafet üreticisi Reebook‘ı 3.8 milyar dolara satın almıştır. Böylelikle dünyada sarsılamayacak bir marka olarak yoluna devam etmektedir.


23 görüntüleme1 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Mavi Jeans

HERKES

BURAYA

BAKIYOR

ÜCRETSİZ

REKLAM

ALANI

ÖZEL KOŞULLAR

Çerez Bilgileri Ve Gizlilik Politikası

Kullanım Şartları

Üyelik Sözleşmesi

Diji Kobi

Kobilerin Dijital Dünyası

2020 - 2021 www.dijikobi.com Her Hakkı Saklıdır.